مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان

مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید

مشخصات فایل

تعداد صفحات 48
حجم 0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات کامل

دانلود مبانی نظری پایان نامه رشته روانشناسی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان

 
 
 
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
توضیحات:
فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
 
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
 
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
 
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
 
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
 
منبع :    انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
 
نوع فایل:     WORD و قابل ویرایش با فرمت doc
 
بدون هیچ تگ و تبلیغات، قابلیت پرینت دارد
 
 منبع:فروشگاه ساز فایلینا
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
 
 
مقدمه

تشخیص اختلالات رفتاری در کودک

 تشخیص اختلالات رفتاری، رخدادی است که همه اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. والدین این کودکان پس از آگاهی از اختلال فرزندشان، نگرانی‌های زیادی را تجربه می‌کنند (تیل[1]،1991). آوید[2]، گریفین[3]و براو[4] (2000) واکنش های والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری و ناتوانایی‌های جسمانی و شناختی به تشخیص اختلال فرزندشان را بررسی کردند. نتایج مطالعه آن ها نشان داد که همه والدین احساس شوک، گیجی و نگرانی را پس از دریافت تشخیص تجربه کرده بودند.تشخیص اختلالات رفتاری در کودکان با تاثیراتی که بر والدین (ادراک منفی درباره توانایی‌های والدگری، احساس ناشایستگی و شکست، احساس گناه و عزت نفس پایین) می‌گذارد فشار های زیادی را بر والدین تحمیل می کند (هایجین و همکاران، 2005).

 

الگوهای مختلفی در زمینه فرایند سازگاری خانواده با شرایط استرس‌آمیز وجود دارد. لازاروس و فولکمن (1984) سازگاری را یک فرایند متداوم می‌دانند که تحت تاثیر ارزیابی‌های شناختی شخص قرار می گیرد. آن‌ها دو نوع فرایند ارزیابی شناختی را معرفی کردند:

1- اررزیابی اولیه، 2- ارزیابی ثانویه. ارزیابی اولیه برآورد شخص از درجه تهدید آمیز بودن محیط است در حالی که ارزیابی ثانویه شامل برآورد توانایی‌های شخص برای کنار آمدن با شرایط استرس زا است. بنابراین اگر افراد اطمینان داشته باشند که توانایی لازم برای کنار آمدن با شرایط استرس زا را دارند، کمتر دچار استرس می شوند. کاربرد این الگو در بحث الگو های استرس والدینی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

الگوی دیگری كه مکمل الگوی لازاروس و فولکمن  بوده و سازگاری خانواده را بررسی کرده است، الگوی دوگانه ABC-X می باشد. این الگو متغیر های روانی، اجتماعی و خانوادگی را نیز دربر می‌گیرد (هاستینگز و جانسون،2000). بر اساس این مدل، سازگاری نتیجه تعامل شدت استرس، مهارت‌های سازگاری و حمایت های اجتماعی، انسجام خانواده، ارزیابی شرایط استرس‌زا و توانایی خانواده برای کنار آمدن با شرایط استرس‌زا است (مک کوبین[1] و پترسون[2]، 1983). این الگو برای بررسی فرایند سازگاری در خانواده‌هایی که کودک مبتلا به اختلال رفتاری دارند، به کار گرفته شده است (هاستینگز و جانسون،2000). پژوهش های مختلف در این زمینه نشان می‌دهد که ارزیابی والدین از توانایی های خود برای مدیریت مشکلات رفتاری کودکشان (خودکارآمدی والدینی) نقش به سزایی بر سازگاری خانواده دارد. بر این اساس والدینی که احساس خودکارآمدی بیش تری در تعامل با کودکشان داشته باشند، استرس کمتری را تجربه می کنند (کن[3] و کارتر[4]،2006).[1]. McCubbin

[2]. Patterson

[3]. Kuhn

[4]. Carter

 

 

2-3-7-2. مشکلات رفتاری و ارتباطی کودکان

یکی از منابع عمده استرس در والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری، مشکلات رفتاری و ارتباطی کودک است (ایستس و همکاران، 2009؛ تومانیک[5]، هریس[6] و هاوکینز[7]، 2004). پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که والدین بالاترین میزان استرس را در ارتباط با مشکلات رفتاری کودک تجربه می کنند (کلر، استرلینگ- هانگ، 2004). از آنجا که مدیریت مشکلات رفتاری نیازمند سطح بالاتری از نظارت است، والدین ممکن است استرس و فشار های زیادی را متحمل شوند (کوئین، 2009).  گری[8] و هولدن[9] (1992) نشان دادند که رفتار های آسیب رسان و قشقرق سهم به سزایی بر افزایش استرس والدین دارد. علاوه بر مشکلات رفتاری، محدودیت های اجتماعی و ارتباطی کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری سهم عمده‌ای در استرس والدینی دارد. دیویس و کارتر (2008) نشان دادند که تاخیر در مهارت های اجتماعی یکی از مهم ترین عوامل افزایش استرس در والدین این کودکان است. بیتسیکا[10] (2004) نیز در بررسی استرس مادران کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری نشان داد که تحریک پذیری، محدودیت در مهارت‌های ارتباطی، انزوای اجتماعی و محدودیت در مهارت های خودیاری، همبستگی بالایی با سطوح بالای استرس والدینی دارد. شدت مشکلات رفتاری و ارتباطی نیز با میزان استرس در والدین مرتبط است. هاستینگز و جانسون[11]  (2001) نشان دادند که والدین کودکانی که نقص و مشکلات شدید تری دارند، استرس بیش‌تری را تجربه می کنند. دورات[12]، بردین[13]، یازیگی[14] و مونی[15] (2005) نشان دادند مشکلات شدیدتر کودکان در بیان هیجانات و ارتباطات اجتماعی، تاثیر به سزایی بر افزایش  میزان استرس مادران کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری دارد(آسبورن و رید، 2010).

 

 

2-3-7-3. سن کودک

 سن کودک نقش مهمی در میزان استرس والدینی دارد. از نظر جانسون و پاتوی[16] (2003) انتقال از دوره کودکی به نوجوانی برای بسیاری از والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری استرس برانگیز است. پژوهش های مختلف نشان می‌دهد که والدین نوجوانان مبتلا به اختلالات رفتاری استرس بیش تری را نسبت به والدین کودکان مبتلا به این اختلالات تجربه می‌کنند. فرسودگی روانی والدین به علت مراقبت های طولانی از کودک، تلاش کودک برای استقلال علی رغم نداشتن توانایی لازم، احساس افسردگی و انزوا به تبع آگاهی نوجوان از محدودیت های خود، خطرات بیش تر پرخاشگری به سبب افزایش نیروی جسمانی و قدرت بدنی و رشد آگاهی های جنسی موجب افزایش استرس والدین در دوره نوجوانی می‌شود (مارکوس[17] و اسچاپلر[18]، 1987؛ کروسما، 2007).

 

 

2-3-7-4. مسائل مالی

 کمبود منابع مالی در همه خانواده های کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری (صرف نظر از وضعیت اقتصادی- اجتماعی) دیده می‌شود. هزینه هایی مانند ارزیابی ها، برنامه های خانگی، سازگار کردن محیط خانه و درمان های متعدد می تواند منابع مالی خانواده را به شدت کاهش دهد. خانواده ای که پدر و مادر شاغل دارد، ممکن است تبدیل به خانواده ای با یک منبع درآمد شود، چون یک والد شغل خود را ترک می کند تا مراقب اصلی کودک شود. فکر و خیال هزینه های مراقبت از کودکان استرس زیادی را در والدین به وجود می آورد (کوئین، 2009).

 

2-3-7-5. واکنش جامعه

 در حالی که والدین می‌توانند کاملا رفتارهای کودک مبتلا به اختلال رفتاری را در خانه بپذیرند، همین رفتار در جامعه ممکن است باعث افزایش چشمگیر استرس در آن ها شود. ممکن است مردم خیره شوند، نظر بدهند، رویداد های ناگوار و سوء رفتار هایی را که اتفاق می افتد، درک نکنند و یا والدین را مقصر رفتارهای کودک بدانند (بندریکس، 2006؛ کوئین، 1388). این نگاه ناشایست جامعه استرس زیادی را بر والدین تحمیل می کند و باعث کناره گیری آن ها از جامعه می شود (کاتلر[19] و کازلوف[20]، 1987؛ کروسما، 2007).

 

2-3-7-6. انزوای والدین

کناره گیری از دوستان، خویشاوندان و جامعه در میان والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری متداول است. تمایل والدین به تنهایی و انزوا، ناشی از طرد جامعه و احساس شرمساری والدین نسبت به رفتارهای عجیب و غریب کودکان در مکان های عمومی است (کلر و استرلینگ- هانگ، 2004).

پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که اغلب والدین پس از دریافت تشخیص اختلال، به دنبال کسب حمایت از جامعه و دوستان و اطرافیان می باشند. اما پس از مدت زمان کمی متوجه می‌شوند که جامعه و اکثر دوستان و اطرافیان شرایط آن‌ها را درک نمی‌کنند. همین امر موجب می‌شود که والدین از کمک گرفتن و حمایت از دوستان و اطرافیان صرف نظر کرده و از جامعه کناره گیری کنند (بوید[21]، 2002). این

انزوا ، دسترسی والدین را به حمایت های اجتماعی و هیجانی محدود می کند (رافعی، 1386).[1]. Teel

[2]. Avid

[3]. Griffin

[4]. Brough

[5]. Tomanik

[6]. Hariss

[7]. Hawkins

[8]. Gary

[9]. Holden

[10]. Bitsika

[11]. Johnson

[12]. Durate

[13]. Bordin

[14]. Yazigi

[15]. Mooney

[16]. Potway

[17]. Marcus

[18]. Schaopler

[19]. Cutler

[20]. Kozloff

[21]. Boyd

 
 
 
فهرست مطالب

وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان

2-3-1-  تعریف اختلالات رفتاری کودکان با توجه به مفهوم بهنجاری
2-3-2- ملاک های اختلال رفتاری  

2-3-3- شیوع اختلالات رفتاری در کودکان  

2-3-4- سبب شناسی اختلالات رفتاری در کودکان

2-3-5-سلامت روان در والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری
2-3-6-  مشکلات ارتباطی والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری 
2-3-7- استرس والدینی در والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری 

2-3-7-1- تشخیص اختلالات رفتاری در کودکان 

2-3-7-2- مشکلات رفتاری وارتباطی کودکان

2-3-7-3- سن کودک
2-3-7- 4- مسائل مالی 
2-3-7-5- واکنش جامعه 
2-3-7-6- انزوای والدین 
2-3-7-7- ناسازگاری در روابط زناشویی 
2-3-7-8- مشکلات خواهران وبرادران 
2-3-8- سازگاری با استرس در والدین کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری 
2-4- یافته های پژوهشی در داخلی وخارجی در قلمرو موضوع مورد بررسی
2-4-1- یافته های پژوهشی در داخل کشور 
2-4-2- یافته های پژوهشی در خارج کشور
2-5- خلاصه
 
منابع
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

خرید فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دریافت نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دریافت مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

خرید مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از download

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

خرید نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

خرید کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از www

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دریافت پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دریافت کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دریافت تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از pdf

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

خرید نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

خرید فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از word

دریافت تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دریافت کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دریافت مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

خرید کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق وضعیت روانشناختی و سلامت روانی کودکان از free


مطالب تصادفی